Spalio 14-ąją Anykščiuose, A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus parodų salėje (Muziejaus g. 6A), dvasinei bendrystei susitelks laikinai pasitraukusi iš karo siaubiamos gimtinės ukrainiečių bendruomenė. Čia pirmą kartą Lietuvoje bus surengtos religinės iškilmės, skirtos Ukrainos gynėjų dienai, kuriose dalyvaus iš Kijevo atvykęs dvasininkas.
Šv. Sofijos (Šventosios Išminties) katedros, vienos iš žymiausių Ukrainos stačiatikių šventovių, klebonas filosofijos daktaras Georgijus Kovalenka šį penktadienį nuo 17 val. Muziejaus salėje ukrainiečių kalba aukos Šv. Mišias. Nuo karo Ukrainoje pradžios tai bus pirmosios viešos pamaldos Lietuvoje, kai karo pabėgėlių dvasią stiprins iš Ukrainos specialiai atvykęs dvasininkas. Kartu su Anykščiuose gyvenančiais karo pabėgėliais šventėje ketina dalyvauti ir Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje bei Ignalinos krašte laikinai apsistoję ukrainiečiai.
Spalio 14-ąją ukrainiečiai mini net kelias svarbias šventines dienas. Pirmiausia tai Pokrova – Dievo Motinos globos šventė. Tuo pačiu metu minima ir Ukrainos gynėjų diena, ir Ukrainos kazokų diena, ir net Ukrainos sukilėlių armijos įkūrimo diena.

Antano Baranausko ir Antano Vienuolio–Žukausko
memorialinis muziejus. Nuotrauka iš muziejaus fb paskyros
Dvasininkas iš Kijevo į Anykščius atvyks seno draugo, Kijeve ilgą laiką gyvenusio ir dirbusio verslininko Virginijaus Strolios asmeniniu kvietimu, leidus keliauti Ukrainos stačiatikių bažnyčios vadovybei. Šventės iniciatorius Anykščių rajono garbės ambasadorius Ukrainoje V. Strolia, šiuo metu įsikūręs gimtajame krašte, telkia ukrainiečių bendruomenę, rūpindamasis ir jos dvasiniais poreikiais.
Iškilmių proga Muziejaus salėje bus įrengtas simbolinis ikonostasas – eksponuojama dalis privataus Ukrainos namų ikonų ir senienų muziejaus „Ukrainos dvasia“ kolekcijos ikonų. Jos buvo atgabentos iš Radomyslio (Ukraina) ir šiuo metu saugomos Anykščių muziejuje.

Pirmųjų ukrainiečiams skirtų pamaldų dalyvius Muziejuje pasitiks Kijevo Šv.
Sofijos katedros Orantos vaizdinys
Simbolinę Šv. Mišių erdvę papildys ir Kijevo Šv. Sofijos katedros Orantos vaizdinys. Daugiau nei prieš tūkstantmetį, dar XI a., sukurta šešių metrų aukščio mozaika vaizduoja besimeldžiančią Dievo Motiną. Ji dar vadinama „Nepajudinama siena“ ir yra vienas didžiausių sakralinių Ukrainos simbolių. Legenda pasakoja: kol Dievo Motina laikys virš Kijevo ištiestas rankas, tol šis miestas stovės nesunaikintas.
Po pamaldų anykštėnai ir Anykščiuose gyvenantys ukrainiečiai surengs bendrą koncertą, paskui kartu vaišinsis šauliška koše.
A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus informacija