,,Kūrėjų rugsėjis“ – tai jau antroji Meno bangų rezidencija Ignalinoje. 2020 metų rugsėjo 16-23 dienomis ,,Saulėtekio“ sodyboje ir vėl apsigyveno rašytojų ir dailininkų grupė. Ten išmokome svarbią pamoką: netoliese tyvuliuojantis ežeras anaiptol ne Žaliasis, nors didžioji dalis ignaliniečių jį vadina tik taip. Tai – Šiekštys, teikęs gaivą, nusiraminimą ir įkvėpimą abiejų rezidencijų dalyviams.
Apie pirmąją rezidenciją skaitykite čia Mūsų keliai ir takeliai Šviesos koridoriais
MENO BANGOS nepamiršo, kad 2020-ieji paskelbti Tautodailės metais. Tad šį kartą drauge su profesionaliais kūrėjais gyveno, diskutavo, paežerėmis ir piliakalniais džiugiai keliavo siuvinėtoja juostele anykštėnė Vijoleta Vanagienė. Mes, rašytojai, apibendrinami visus rezidencijos renginius, juokavome: kalbant sporto terminais, tautodailė akiviaizdžiai nugalėjo literatūrą – mūsų knygos nesulaukė tiek dėmesio, kiek Vijoletos kūriniai, jungiantys buities kasdienybę su gamtos pažinimu, savitu jos perpasakojimu siūlais ir adata. Laimė, kad Vijoleta literatūrai yra pagarbi ir atdidi – kaip ir dera tikrai anykštėnei, tad tarp tautodailės ir profesionaliųjų menų vyravo taika.
Ne kas kitas, o būtent Vijoleta mums padėjo pagarsinti į rezidenciją negalėjusios atvykti poetės Reginos Katinaitės-Lumpickienės eiles. Mokėjo jas atmintinai… ir ne tik ji. Literatūriniuose skaitymuose Ceikiniuose paaiškėjo, kad galinčių iš atminties cituoti Reginą yra ir daugiau. Beliko Reginai linkėti sveikatos ir geros nuotaikos – skaitytojoms ir skaitytojams jos aukštaitiška kūryba labai reikalinga.
Būtent Ceikiniuose 2020 metų rugsėjo 18 dieną 14 valandą ir prasidėjo rezidencijos organizuojami renginiai. Savo poeziją skaitė Rasa Milerytė ir Juozas Žitkauskas. Šiam kūrėjui lankymasis dzūkuojančioje vietovėje itin svarbus, juk jis – dzūkiškos savasties saugotojas ir skleidėjas.
Likome dėkingi Ceikinių folkloro ansambliui ,,Serbenta“ – už dainininkių energiją ir subtilumą, bibliotekininkei Onutei Martinkėniei už vaišingumą.
Pamatę būrelį rezidentų, besidairančių po Ceikinių Švč. Mergelės Marijos Vardo bažnyčios šventorių, prie renginio prisijungė net ir vilniečiai, automobiliais lėkę pro šalį į Paliesiaus dvarą. Bažnyčios naujoji, pastarųjų metų istorija, rezidentams paliko įspūdį ilgam: po 2016 metų gaisro ji pakilo naujam gyvenimui, stulbina naujumu ir medienos kvapu. O visa tai – bendruomenės dėka.
Antrasis renginys – 2020 metų rugsėjo 19 dieną 12 valandą Kazitiškio parke. Mus nuoširdžiai globojo bibliotekininkė Rasa Trubilienė, iš anksto parūpinusi karštos arbatos – juk skaitėme savo kūrinius lauke, šiek tiek žvarbdami nuo rudeniškos vėsos, bet šildomi susirinkusių žmonių geros nuotaikos ir galų gale pasirodžiusios vidurdienio saulės. Rašytojai Birutė Jonuškaitė, Rimantas Vanagas, Gintarė Adomaitytė buvo atidžiai išklausyti, Vijoletos Vanagienės paroda kuo smulkiausiai išstudijuota. Lyrišką nuotaiką kūrė Renata Tirilė, atlikdama dainas pagal Pauliaus Širvio žodžius.
2020 metų rugsėjo 22 dieną 12 valandą rinkomės į rezidentų dailininkų parodos atidarymą Ignalinos viešojoje bibliotekoje. Skaitykloje gražiai sutarė ir tebesutaria Vijoletos Vanagienės siuviniai ir visai kito pobūdžio menas – scenografės, heraldikės Vidos Navikienės (Utena) sukurti Meno bangų ir Linkmenų plaktukų muziejaus logotipai. Variantų pateikta daug – apie juos ir jų autorę Meno bangos dar pasakos.
Bibliotekos Atradimų erdvėje verta atrasti tapytojus iš Dusetų Alvydą Stauską bei Algirdą Gaižauską, debiutuojančią Vytauto Didžiojo universiteto studentę Renatą Kostią – tai pirmoji jos paroda.
Alvydas Stauskas ištikimas peizažo tradicijai. Jis – vienas iš nedaugelio kūrėjų, tapančių gamtoje. Alvydas Stauskas meistriškai įamžina peizažo dermę ir kaitą, remdamasis klasikine maniera, tačiau sugebėdamas išsaugoti tai, kas kūrėjui svarbiausia – savo individualumą. Jo rezidencijoje aliejumi tapyti paveikslai alsuoja rudeniška nostalgija.
Algirdas Gaižauskas pasižymi itin savita maniera, vaizduotės žaisme, neįprastų erdvių pojūčiu. Jo tapybos koloristika švelni – ji skamba tartum džiazo muzika, vedanti vien tik kūrėjui pažįstamais takais ir takeliais.
Renatos Kostios aktyvus koloritas bei kompozicijos paieškos liudija, kad į kūrėjų pasaulį žengia įdomi dailininkė, tikinti savo pašaukimu, randanti saviraiškos būdų.
Baigiamasis renginys prasidėjo 2020 metų rugsėjo 22 dieną 17 valandą 30 minučių ,,Saulėtekio“ sodyboje – mūsų laikinuose namuose. Malonu, kad Ignalinos šviesuomenė, įpratusi lankyti renginius bibliotekoje ar Kultūros centre, atrado ir šią svetingą erdvę.
Literatūriniame vakare vertėjos darbo subtilumus žaismingai atskleidė Irena Aleksaitė, savo kūrybą skaitė ignaliniečiai Lina Kovalevskienė, Bronius Šablevičius, Gintarė Adomaitytė, vilnietė Birutė Jonuškaitė, uteniškė Rasa Milerytė, anykštėnas Rimantas Vanagas. Susirinkusieji po renginio ilgokai vakarojo – būta gardžių vaišių (ačiū ,,Saulėtekio“ šeimininkėms), įdomių pokalbių, naujų pažinčių, kūrybinių atradimų.
Pirmąją rezidencijos publikaciją jau dabar galite skaityti mūsų svetainėje čia Birutė Jonuškaitė ir Ignalinos krašto dvarai dvareliai. Tų publikacijų dar bus.
Belieka paminėti, kad rezidenciją ir jos renginius organizavo VšĮ Meno bangos.
Projekto partnerės: Ignalinos viešoji biblioteka, laikraščio ,,Nauja vaga“ redakcija, Ignalinos televizija.
Už pagalbą dėkojame Ignalinos savivaldybei, projekto savanoriams Virginijai Mesropian ir Edmundui Kilkui.
Projektą MENININKŲ REZIDENCIJA ,,KŪRĖJŲ RUGSĖJIS“ rėmė Lietuvos kultūros taryba.
Gintarė Adomaitytė