Poezijos, muzikos ir dailės vidurdienis prasidėjo, kaip ir dera, patį vidurdienį – 2020 metų liepos mėnesio 24 dienos 12 valandą. Ignalinos krašto muziejuje atsisveikinome su rezidencijos ,,Po Ignalinos dangumi“ nariais – rašytojais ir dailinininkais, taip pat ir su jų paroda ,,Po Ignalinos dangumi“.
Apėmė toks keistas, toks švelniai liūdnas, bet ir džiaugsmingas jausmas: projektas įvyko! Galbūt ir atsisveikiname su kūrėjais, bet juk ne visam laikui. Juo labiau, kad net nemanome atsisveikinti su jų kūriniais. Poeziją ir prozą publikuoja mūsų svetainė menobangos.lt, o graži dalis parodos paveikslų liko Ignalinoje: krašto muziejuje, viešojoje bibliotekoje, svetingoje ,,Saulėtekio“ sodyboje, privačiose projektui talkinusių žmonių kolekcijose. Ignalina jau turtingesnė.
Vidurdienio nuotaikas šildė ir virkdė jaunosios smuikininkės, tarptautinių konkursų laureatės Monika Sapiegaitė (Nacionalinė M. K. Čiurlionio menų mokykla) ir Gabrielė Zabulytė (Miko Petrausko muzikos mokykla), atlikdamos klasikinių ir šiuolaikinių melodijų interpretacijas. Jos tikrai buvo kuo įvairiausios – tos mūsų nuotaikos…
Projekto vadovė Gintarė Adomaitytė šiame renginyje daug dėmesio skyrė literatūros kritikei, rašytojai, poetei, knygų iliustruotojai, socialinių projektų savanorei Neringai Dangvydei Macatei (1975-2020), primindama, kad ir Neringa buvo kviesta į rezidenciją ,,Po Ignalinos dangumi“. Neringos Dangvydės kūrybos puslapius rasite čia Neringa Dangvydė Macatė ir jos ,,Plėšytojo“ fragmentai.
Gintarė Adomaitytė mums priminė, kad į Lietuvą jau atkeliavo Poezijos pavasaris. Ji apgailestavo, kad Poezijos paukštė šiemet Ignalinoje nenutūps, tačiau labai džiaugėsi netoli nuo Ignalinos, Utenoje, išleistu almanachu ,,Atokios stotys“. Ji priminė, kad būtent Utena kviečia į Poezijos pavasario renginius rugpjūčio 2 dieną.
Vis dėlto… Dalelė Poezijos pavasario teko ir mums. Nacionalinės, Poezijos pavasario ir kitų garbingų literatūrinių premijų laureatas Vladas Braziūnas dosniai pažėrė pluošą savo poezijos, džiugindamas susirinkusius ir gelmingumu, ir tarmiškai, pasvalietiškai rašytų eilėraščių smagybe.
Dailės plenerų tradiciją pasaulyje bei Lietuvoje aptarė netikėta, bet visada laukiama viešnia – dailėtyrininkė, dailininkė, rašytoja dr. Dalia Karatajienė. Ji pabrėžė tokių renginių savitumą: viena vertus, menininkai visada ištroškę vienatvės, padedančios susikaupti, kita vertus – kūrybinis bendradarbiavimas būtinas, nes kaip kitaip pažinsi vienas kitą ir atsiskleisi pats. ,,Šviesos koridoriai“ – taip ji įvardijo prof. Giedrės Riškutės tapybą, tuo pačiu palikdama šią plačią įžvalgą ir mums: juk išties renginio metu tartum klajojome po slaptingus menų koridorius, apšviesti kūrėjų talento.
Renginyje lankėsi ir projekto rengėjų bei kūrėjų pastangas palankiai vertino Seimo narys Gintautas Kindurys. O pabaigoje visiems, apsilankiusiems vidurdienyje, užteko vaišių: Ignalinos savivaldybės vicemero Juozo Roko padovanoto didžiulio šakočio.
MENO BANGOS, ištarusios sudie šiai rezidencijai, ima ruoštis antrajai. 2020 metų rugsėjo 16- 23 dienomis ,,Saulėtekio“ sodyboje susiburs dar viena grupė rašančių, iš užsienio kalbų verčiančių, vizualius menus kuriančių menininkių ir menininkų. Tikėtina, kad šis renginys sutaps su kitu MENO BANGOMS svarbiu įvykiu. Į spaustuvę jau iškeliavo Gintarės Adomaitytės knyga ,,Iš baltojo namo“. Nekantriai laukiame jos pristatymo galbūt rezidencijos ,,Kūrėjų rugsėjis“ metu.
Belieka priminti, kad projektą ,,Po Ignalinos dangumi“ rėmė Lietuvos kultūros taryba, o jo partnerės – laikraščio ,,Nauja vaga“ redakcija bei Ignalinos televizija.
Marius Kraptavičius