Rugpjūčio 12-19 dienomis Ignalinoje vyko „Meno bangų“ rezidencija. Tai ne tik menininkų kūrybinė asmeninė veikla, tai parodos, skaitymai, dirbtuvės, filmų peržiūros, performansai, skirti plačiajai publikai. Šį kartą dėmesys krypo į XX amžiaus patirtis ir palikimą. Keliolika „Meno bangų“ kviestų kūrėjų bei kultūros puoselėtojų gyveno, kūrė, bendravo su rezidencija besidominčiais ignaliniečiais kaimo turizmo sodyboje „Saulėtekis“.
Projekto vadovė, rašytoja Gintarė Adomaitytė pasakoja: „XX amžių pasirinkome ne šiaip sau. Dažnokai po koncertų ar kitų renginių patrypčioju prie išėjimo, klausydama, ką kalba žmonės. Akivaizdu, kad XX a. menas nelabai mėgstamas, net nesuprantamas, laikomas itin naujovišku, pernelyg moderniu, sumanytu tik vakar ar užvakar. Juntame, kaip XX amžius tolsta, apauga ne tik faktais remtais prisiminimais, bet ir mitais, vis labiau – melagystėmis. To laiko reiškiniai yra diskutuotini, dosnūs kultūriniu palikimu ir tragiškai skaudūs istorine prasme. Neslėpsiu, kad projekto pagrindinę temą inspiravo jaunąją kartą klaidinantys vyresniųjų ašarojimai socialiniuose tinkluose: neva anksčiau gyventi buvo geriau. Visa tai rūpėjo aptarti, iškalbėti ir renginiuose, ir neformaliuose pokalbiuose. Dar labiau rūpėjo atkleisti XX amžiuje gimusių menų grožį, originalumą ir svarbą“.
Rezidenciją XX a. lietuvių poezijos skaitymais pradėjo LRT žurnalistas Paulius Šironas. „Saulėtekio“ sodybos svetainėje susirinkę Ignalinos svečiai bei gyventojai stebėjosi Pauliaus pasirinktųjų kūrėjų raiškos įvairove, jos perteikimo subtilumu.
Ignalinos viešojoje bibliotekoje daug dėmesio sulaukė performansų kūrėjai Reda ir Arūnas Uogintai. Jie kvietė į renginį „Būties nerimas“ – Atradimų erdvėje eksponuojamą parodą bei filmuotų performansų rodymą. Rezidencijai baigiantis, Uogintų performansą besidomintys matė jau ne ekrane, o vykstantį tiesiai prieš akis „Saulėtekio“ sodybos teritorijoje. Susirinkusieji patyrę begalę įspūdžių, o abu kūrėjus dar ilgokai lydėjo žiūrovų klausimai.
Su šiuolaikiniu šokiu supažindino choreografas Vytis Jankauskas. Jis atskleidė savo kūrybinę biografiją, pradėtą nuo breiko Vilniaus gatvėse, pratęstą žymiame XX a. pabaigos Vilniaus naktiniame bare „Lietuva“, o ilgainiui nuvedusią iki gilias prasmes slepiančių šiuolaikinio šokio spektaklių ir savojo teatro.
Kompozitorius Mindaugas Urbaitis rezidencijoje sulaukė kuo šilčiausių sveikinimų – 2024 m. jis tapo Nacionalinės premijos laureatu. „Saulėtekio“ sodyboje klausėmės amžių sandūroje sukurtos Mindaugo „Šiaurės Jeruzalės knygos“, domėdamiesi ir kūrinio radimosi aplinkybėmis, ir atlikėjų vertinimu, ir plačia Mindaugo Urbaičio kūrybos skale. Kompozitorių bei jo klausytojus domino rezidencijos narės, muzikologės Linos Navickaitės-Martinelli nuomonė ir komentarai.
Ketvirtadienį klausyta „Šiaurės Jeruzalės knyga“ tapo įžanga penktadieniui, kai rezidentai lankė žydų kapus prie Paplovinio ir Ilgio ežerų, Ignalinos bibliotekoje kartu su jos skaitytojais stebėjo menotyrininkės Sonatos Žalneravičiūtės parengtą programą. Matėme ir aptarėme filmus „Iliuzijos (rež. Diana Matuzevičienė, Kornelijus Matuzevičius) bei „Anapus (rež. Režisierius Romas Lileikis). Visa tai prašyte prašosi atskiro pasakojimo, tad belieka laukti Gintarės Adomaitytės esė apie vieną rugpjūčio penktadienį Ignalinoje.
Popietėje „Kas mus augino, ką auginame mes“ apie praėjusių laikų ir dabarties įtakas įtakas savo kūrybai pasakojo bei kūrinių fragmentus skaitė poetai bei prozininkai Gintarė Adomaitytė, Vladas Braziūnas, Rasa Milerytė, Juozas Žitkauskas. XX amžiaus knygotyros paslaptis atskleidė dr. Alma Braziūnienė, fragmentus iš savo rašytų knygų skaitė dailininkas Arūnas Uogintas bei menotyrininkė Sonata Žalneravičiūtė.
Į keturių ežerų žygį kvietė projekto vadovė Gintarė Adomaitytė ir kultūrinio turizmo atstovas Antanas Visockas. Tikimasi, kad jų praminti keliai ir smagiai apsuktas paežerių ratas padės sukurti naują patrauklų turistinį maršrutą, bylojantį apie Ignalinos praeitį, dabartį ir ateitį.
Paskutinis rezidencijos renginys – tapytojos Jurgos Augustaitytės parodos „Spalvų pašnekesiai“ atidarymas, vykęs kartu su poezijos skaitymais (Vl. Braziūnas, R. Milerytė, J. Žitkauskas) ir muzika. XX a. kompozitorių kūrinius atliko Ignalinos Miko Petrausko smuiko klasės ugdytinės, dabar jau čiurlioniukės Medeina Kutraitė ir Viktorija Lazauskaitė bei mokytojos Virginija Stuglinskienė ir Laima Kutrienė.
Rezidencijos renginiai, skirti visuomenei, baigėsi rugpjūčio 19 dieną, bet dalis kūrėjų „Saulėtekio“ sodyboje gyveno kiek ilgiau. Rūpėjo kartu su svetingosios sodybos šeimininke Danute Račkiene aptarti, kas vyko, o kas dar galėtų vykti, prasidėjo naujų projektų kūryba.
Projektą „XX a. atspindžiai Meno bangų rezidencijoje“ iš dalies rėmė Lietuvos kultūros taryba, jo partnerės – Ignalinos viešoji biblioteka ir asociacija „Slinktys“.
„Meno bangos“ dėkoja savanoriams Virginijai Mesropian ir Edmundui Kilkui.
Meno bangų inf.