„Rožės ir lelijos“ – tai iniciatyva, vienijanti ne tik Rytų Aukštaitijoje kuriančias moteris, bet ir didmiesčiuose, ir užsienyje gyvenančias kūrėjas, pasiilgusias paprastumo, ieškančias įkvėpimo lietuvių liaudies kūryboje, lietuviškame kaime, naiviajame mene, gamtoje ir tarpusavio bendrystėje. Viskas prasidėjo 2022 metų vasarą – moterys susitiko VšĮ „Pamėginčius“ organizuotame plenere – stovykloje, vykusioje Vajasiškyje, Zarasų rajone. Tų pačių metų žiemą buvo įkurta asociacija“ „Rožės ir lelijos”, o 2023 metų vasarą, po dar vienos kūrybinės stovyklos, įkurta ir to paties pavadinimo galerija Zarasų centre (Zarasų prekybos ir paslaugų pasaže, D. Bukonto g. 1, šalia naujosios Šarūno ir Nomedos Saukų galerijos renovuotame muziejaus pastate). Šiandien, užėjus į šią naują erdvę, nekyla abejonių, jog tokia vieta išties reikalinga, kitaip dalis gausaus vietos kūrėjų talento taip ir liktų tūnoti privačiuose stalčiuose ir spintelėse.
Projektas „Rožės ir lelijos. Dizaino sprendimai“ tęsia vasaros stovyklose – pleneruose gimusius kūrybinius sumanymus. 2023 metų rudenį septynios vietos meno kūrėjos rinkosi į galeriją „Rožės ir lelijos”, čia vykusių kūrybinių dirbtuvių metu kūrė drabužius, aprangos detales ir namų tekstilės gaminius. Menininkės buvo pakviestos sukurti tai, ko nuoširdžiai nori sau, savo namams – tiek fiziniams, tiek „vidiniams“. Moterys ne tik modeliavo, siuvo, bet kiekvienam modeliui kūrė originalius audinius, vyko intensyvus darbas ir edukacijos, profesionalios dizainerės, dailininkės, siuvėjos padėjo viena kitai. Kai kas panaudojo lininį audinį, kai kas – medvilnę, kiekviena rinkosi sau mielus vaizdus – savo ar savo vaikų piešinius, fotografijas, liaudies meno fragmentus, iš kurių buvo dėliojami raštai.
Projekto metu pasiūtus drabužius galima išvysti galerijoje vykstančioje parodoje „Rožės ir lelijos. Dizaino sprendimai“, taip pat ir šiame internetiniame leidinyje: https://issuu.com/…/dizaino_sprendimai_2023_katalogas_issu.
Kiekvienas modelis unikalus, išskirtinis, kaip ir kiekviena menininkė. Tačiau projekto tikslas platesnis – pasitelkiant šiuolaikines dailės ir dizaino priemones, siekiama ieškoti lietuvės, aukštaitės moters pasaulėjautos ir tapatumo ženklų. Tikime, kad šiame virtualiame pristatyme būtent tai ir atsispindi. Kartu sudėjus skirtingų moterų gaminius, mintis, veidus, vardus, išryškėja ir tai, kas mus vienija, kas mums visoms brangu, kas palaiko mūsų, moterų gyvybingumą, kokiuose santykiuose skleidžiasi mūsų tapatumas: ryšyje su gamta, šeima, vaikais, močiučių palikimu, draugėmis, mokiniais, kūryba, savimi.
Namų tekstilės gaminių parodos „Gyvybės medis. Karpiniai ir tekstilės dizainas“ taip pat eksponuojamos Zarasų Fausto Latėno meno mokykloje ir School of Young Masters, Bradford’o mieste, JK, čia planuojamos ir karpinių edukacijos mokiniams.
Dėkojame Lietuvos kultūros tarybai, parėmusiai “Rožių ir lelijų” projektus. VšĮ „Pamėginčius”, visai „Rožių ir lelijų” kuriančių moterų bendruomenei. Taip pat dėkojame Zarasų rajono savivaldybei, visiems palaikantiems.
Šio projekto dalyvės, vietos menininkės: sodų dizainerė Inga Šidlauskienė, dailininkė ir grafikos dizainerė Irma Gineikienė, dailininkė ir mokytoja Jurgita Navickienė, aktorė ir leidėja Lina Brogaitė Kažemėkienė, tapytoja ir mokytoja Ramunė Sladkevičiūtė Dainienė, dailininkė ir poetė Vilija Visockienė, keramikė ir mokytoja Žaneta Aidietytė. Projekto vadovė bei dizainerė – Irma Gineikienė +37061561516, irma.gineikiene@gmail.com
Ttekstas ir nuotraukos – asociacijos „Rožės ir lelijos”