2022 metų lapkričio 23 dieną Ignalinos viešojoje bibliotekoje, jos Atradimų erdvėje, atidarėme parodą IGNALINOS PASAKOS, sukurtą pagal to paties pavadinimo knygą. Parodos autoriai – Dailės studijos auklėtiniai, ugdomi mokytojos Nijolės Trinkūnienės (pilnas pavadinimas – Ignalinos rajono švietimo ir sporto paslaugų centro dailės studija).
.
Ta proga žvilgtelėjome į praeitį: o kada ir kaip tos pasakos prasidėjo?
Pasakos gimė, kad ir kaip keistai beskambėtų, Atgimimo gatvėje, Ignalinoje. Būtent čia, kur įsikūrusios MENO BANGOS, kilo mintis suburti pasakų rašytojus į rezidenciją (ji vyko 2021 metų rugsėjį). O jau rezidencijoje, kai pasakas rezidentai parašė ir Saulėtekio sodyboje susirinkusiai bendruomenei garsiai paskaitė, nutarėme išleisti knygą.
,,Pasakos: savaip ir kitaip” – taip pavadinome projektą, įpareigojantį ne vien knygos leidybai (jo vadove tapo poetė Rasa Milerytė). Lietuvos kultūros tarybai, iš dalies rėmusiai šį projektą, žadėjome surengti kuo įvairesnius jos pristatymus.
Ir prasidėjo…
Pirmą kartą knygą IGNALINOS PASAKAS jos sudarytoja Gintarė Adomaitytė viešai atvertė 2022 metų vasarą Anykščiuose, Lietuvos rašytojų sąjungos rengiamoje jaunųjų filologų akademijoje. Rodėme knygą Ignalinos krašto muziejuje, Romualdo Balinsko parodos atidaryme. Vykome į N. Akmenę – būtent ten, bendraudami su smalsiais ir kūrybingais jaunaisiais skaitytojais, supratome: pasakų reikia. Aplankėme Kelmę, o kaip ten jautėsi pasakų rašytojai Ona Jautakė ir Virgis Šidlauskas žiūrėkite čia https://www.youtube.com/watch?v=x06FkSELmeo
Mūsų sulaukė ir Kaunas, Utena, Linkmenys.
Verta prisiminti dar vieną įvykį. Ignalinos viešoji biblioteka įgyvendina tarptautinį skaitymo skatinimo projektą ,,Europa skaito ir kuria”, pakvietusį bibliotekininkes šių metų rugsėjo 10-17 dienomis apsilankyti Italijoje, Soverate ir dalyvauti projekto „EU read and art” mokymuose. Jos ten sužinojo, kaip kurti knygų treilerius, sėmėsi fotografavimo ir filmavimo subtilybių, teatro meno įgūdžių, gilinosi į komandinio darbo ypatumus. Soverate, vieną dieną, mūsų bibliotekininkės pristatė knygą IGNALINOS PASAKOS: atskleidė, kaip jos kurtos, kokias vietoves aprašė autoriai.
Besidomintiems primename svetainę/platformą, kurioje dedami knygų treileriai: https://europeanbooktrailers.eu/
O jau dabar pats laikas pasakoti apie parodą Ignalinos bibliotekoje. Ši paroda svarbi tuo, kad joje telpa ir pasisvečiuoti atvykusių profesionalių rašytojų vizijos, ir Ignalinos krašte gyvenančių jaunųjų dailininkų matymas. Trisdešimt šeši dailės studijos mokiniai pateikia šešiasdešimt keturis piešinius, o Liepa Jankauskaitė eksponuoja menines nuotraukas.
Akivaizdu, kad jaunieji kūrėjai atidžiai žvelgė į apylinkes – Ilgio, Šiekščio, Gavio ir Gavaičio pakrantes, Palūšės, Meironių aplinką, Ignaliną simbolizuojančias lelijas. Jiems pavyko suvokti knygos tekstus, turinčius gilią simbolinę prasmę. Parodoje ryškėja žaismingos detalės (traukiniu iškeliavęs ežeras Gavaitis), iš kai kurių piešinių trykšte trykšta energija (laumių šokis Meironyse), keičiasi nuotaikos (mergaitės Ignės iš Ignalinos atvaizdai), alsuoja dviejų žmonių meilė (legendos apie Palūšę iliustracijos).
Kai kurie parodos dalyviai jau įgudę, kiti tik pradeda pirmąsias pamokas Dailės studijoje. Smagu, kad visi studijoje skatinami turėti savo stilių, braižą, požiūrį – tai, be ko meno pasaulis neįsivaizduojamas.
Visi mes ir Ignaliną, ir jos apylinkes matome savaip. Skirtingai renkamės mėgstamas vietas, nevienodas istorijas apie save mums pasakoja ežerai, kalvos, pievos, miškai. Ne visiems pasiseka jas išgirsti, juo labiau – nupiešti ar aprašyti, kartais – pateikti muzikos kalba.
Šį kartą – pasisekė!
,,Džiaugiuosi kūrybingais ir darbščiais savo mokiniais, linkiu visokeriopos jiems sėkmės“ – sako Dailės studijos vadovė, mokytoja ekspertė Nijolė Trinkūnienė. Kuo geriausios sėkmės mokytojai ir jos mokiniams linkime ir mes, MENO BANGOS.
Belieka papasakoti, kas dar laukia IGNALINOS PASAKŲ.
2022 metų lapkričio 30 dieną Didžiasalio ,,Ryto” gimnazijoje svečiuosis rašytoja, knygos sudarytoja Gintarė Adomaitytė.
Gruodžio 8 dieną pasakų rašytojai sugužės į Vilnių, į Lietuvos aklųjų biblioteką. Pristatysime ne tik tradicinę, popierinę knygą, bet ir kitus jos formatus: Brailio raštu bei garsinį variantą.
Mėgstantys skaityti internete jas ras čia: https://www.menobangos.lt/category/ignalinos-pasakos/
Gruodžio 15 dieną – mūsų projekto ,,Pasakos: savaip ir kitaip” paskutinė dieną. Ją skirsime Elektrėnų bibliotekai, jos skaitytojams, norintiems sužinoti, kaip ir iš kur atkeliauja pasakos.
MENO BANGOS dėkoja pasakų autoriams Dainai Opolskaitei, Dariui Rekiui, Daivai Molytei-Lukauskienei (ji – ir mūsų knygos įvaizdintoja), Ilonai Ežerinytei, Gintarei Adomaitytei, Onai Jautakei, Rasai Milerytei, Virgiui Šidlauskui.
Projektą iš dalies rėmė Lietuvos kultūros taryba ir Ignalinos savivaldybė, jo partnerės – Ignalinos viešoji biblioteka, Lietuvos aklųjų biblioteka bei laikraščio ,,Mūsų Ignalina” redakcija.
Pasakų rašytojais rūpinosi, juos vežiojo ir vedžiojo po Ignalinos kraštą mūsų savanoriai Laimutė Banienė, Virginija Mesropian, Edmundas Kilkus.
Projektas greitai baigsis, o pasakos? Pasakos liks. Paroda Ignalinos bibliotekoje veiks iki šių metų pabaigos. Palinkėkime jai gero kelio į kitas kultūros erdves.
Linos Kovalevskienės nuotraukos
2 komentarai
Gražus sumanymas išpildytas! Sukurtos pasakos apie Ignalinos vietoves. To dar Ignalinos padangėje nebuvo. Ačiū!
Didelis džiaugsmas buvo dalyvavimas projekte, o dar knyga… Ignalinos kraštas be galo gražus. O jį parodyti ir įkvėpti mus kažką parašyti gali tik Gintarė ir Marius. Ačiū jiems ir šio krašto žmonėms, parodžiusiems tiek šilumos ir meilės!