Šiais metais lapkričio 18–19 dienomis Vilniuje vyks tradicinis septintasis literatūrinis festivalis „Vaikų knygų sala“. Šiųmetė jo tema – miestas vaikų literatūroje. Renginys skirtas 700-osioms Vilniaus įkūrimo metinėms. Festivalio organizatoriai juokauja, kad kas septynerius metus gyvenimas turi keistis, tad keičiasi ir festivalio vieta – jis keliasi į Menų spaustuvę. Vaikų lauks patyriminės pojūčių erdvės, gyvai atliekami piešimo ir teatro performansai, muzikiniai pasirodymai, kino peržiūros, kūrybinės dirbtuvės, susitikimai su populiariausiais vaikų knygų autoriais!
Kuo pavirs Menų spaustuvės Juodoji salė?
Šioje salėje vyks vaikų ir jaunimo knygų mugė, kurioje naujausias ir bestseleriais jau tapusias knygas pristatys daugiau nei penkiolika leidyklų ir nepriklausomų knygynų.
Veiks įvairios literatūrinės dirbtuvės, susitikimai su knygų kūrėjais, taip pat bus „Knygų starto“ kampelis, o naujųjų knygiukų autorės ir autoriai atvyks iš Estijos, Vokietijos ir Lietuvos ir dalyvaus kūrybinėse dirbtuvėse „Mažos knygelės – svarbios istorijos“.
Taip pat Juodojoje salėje vyks tarptautinio komiksų konkurso apdovanojimai, „Kauko Gugio“ protmūšio finalas, o festivalį vainikuos grupės „Knygų vaikai“pasirodymas ir literatūros personažų karnavalas, kurio metu bus apdovanoti ir žaidimo „Surink eilėraštį“ nugalėtojai.
Kokie netikėtumai lauks Kišeninėje salėje?
Šioje festivalio erdvėje vyks kvapą gniaužiantys pasirodymai – „Stalo teatro“ teatralizuotas Linos Mickutės ir Ievos Babilaitės knygos „Pasaka apie paskutinį Lietuvos princą“ pristatymas ir rankų šešėlių teatro „Budrugana Lietuva” teatralizuotas Vaivos Rykštaitės ir Patricijos Bliuj-Stodulskos knygos vaikams „Baisiau už tarakoną” pristatymas.
Lankytojų lauks improvizacijų dueto „Teptukas ir liežuvis“ gyvo piešimo šou ir istorijos apie miestą kūrimo procesas, „Teatro P“ poetinis vyksmas vaikams „Vakaras D“, sukurtas pagal Sigito Gedos ir Anzelmo Matučio kūrybą. O viską vainikuos latvių režisieriaus Edmundso Jansonso animacinis filmas „Jokūbas, Mimi ir kalbantys šunys”.
Stiklinėje salėje – mažyliams skirta erdvė!
Antrame aukšte „Stiklinėje salėje“ bus laukiami ir patys mažiausi skaitytojai. Aktorė Indrė Storpirštienė kvies į patyrimą pagal Tinos Oziewicz ir Aleksandros Zając knygą „Ką veikia jausmai?“, o vaikų poetė ir iliustruotoja Indrė Pliuškytė-Zalieckienė – į užsiėmimą pagal knygą „Kapt kapt kapt mieste“.
O kad mamos galėtų bent minutę atsipūsti, tėčius ir jų atžalas į kūrybinę veiklą „Tėčių sekmadienis“ pakvies aktorė ir teatro edukatorė Kristina Savickytė. Šioje salėje mažyliai ras knygų ir įvairių smagių užsiėmimų.
Patyriminė instaliacija ir „Knygų kūrėjų kioskas“
Antrame aukšte taip pat įsikurs instaliacijų erdvė. Talinas, Ryga, Varšuva ir Vilnius – keturios Baltijos šalių sostinės trumpam persikels į festivalį „Vaikų knygų sala“ ir interaktyvioje audiovizualinėje instaliacijoje dalyviai galės patirti ir pajusti visus šiuos miestus. Tačiau ne bet kaip, o iš mūsų geriausio keturkojo draugo – šuns – perspektyvos. Taip pat skaitytojai galės susipažinti su naujausiomis knygomis vaikams iš Lietuvos, Lenkijos, Latvijos ir Estijos, dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse.
Dar viena naujovė „Knygų kūrėjų kioskas“ – dalyvių lauks specialus kioskas, kuriame tam tikru metu įsikurs mylimas knygų kūrėjas ar iliustruotojas – vaikai galės ateiti pabendrauti, užduoti klausimų, nusifotografuoti, paprašyti autografo.
Ką būtinai pamatyti dar?
Festivalio organizatorė režisierė Sigita Kamandulienė išskyrė keletą įdomiausių renginių, kuriuos „Vaikų knygų saloje“ būtina pamatyti ir juose dalyvauti:
1. Be galo džiaugiuosi, kad „Mažylių erdvė“ užaugo ir pagaliau bus ne tik jauki žaidimų erdvė, bet ir skirta vienai ypač gražiai ir jautriai Tinos Oziewicz ir Aleksandros Zając knygai „Ką veikia jausmai“. Abi festivalio dienas aktorė Indrė Storpirštienė kvies į patyrimą šioje erdvėje. Tad tikrai labai rekomenduoju čia ateiti su mažiausiais ir pabūti, patirti, pažaisti. Mačiau kuriamas dekoracijas – bus labai gražu ir magiška. Tokios „Mažylių erdvės“ festivalyje dar tikrai neturėjome!
2. Jau kuris laikas norėjome į festivalio program įtraukti puikųjį „Stalo teatrą“. Kadangi šiemet Vilnius švenčia savo gimtadienį, nutarėme program papildyti prieš trejus metus išleista Linos Mickutės ir Ievos Babilaitės knyga „Pasaka apie paskutinį Lietuvos princą“ ir taip atiduoti duoklę tam 700 metų jaunuoliui Vilniui. Pati knyga tarsi prašėsi„Stalo teatro“režisierės ir aktorės Saulės Degutytės rankų. Tad taip pat labai rekomenduoju nepraleisti teatralizuoto šios knygos pristatymo, kuris ir pradės visą mūsų festivalį.
3. Trečioji mano rekomendacija skirta Vaivos Rykšaitės ir Patricijos Bliuj-Stodulskos knygos„Baisiau už tarakoną“ teatralizuotam pristatymui –laukia labai vizualus, smagus ir netikėtas ypatingo ir vienintelio tokio Lietuvoje rankų šešėlių teatro„BudruganaLietuva“ pasirodymas.
4. Žinoma, būtina užsukti ir patyrinėti miestą instaliacijoje „Vaikai ir šunys eina per miestą“.
6. Labai rekomenduoju užsukti į „Knygų kūrėjų kioską“ ir paplepėti su rašytoju ar iliustruotoju.
5.
Na, ir persirengus literatūrinio personažo kostiumu ir grojant grupei „Knygųvaikai“ tiesiog privaloma dalyvauti festivalio uždarymo koncerte. Taip pat būtina pašmirinėti po visas festivalio erdves ir renginius, nes niekada negali žinoti, kas ir kur bus įdomiausia!
Visą festivalio program galima rasti www.vaikuknygusala.lt