Girsteitiškio kaime, ant Saločio ežero kranto esančioje jaukioje sodyboje, įsikūrę keturi vaikų rašytojai intensyviai darbavosi visą savaitę.
Rezidencija „Parašyta Molėtų krašte“ – puiki galimybė susitikti su skaitytojais, iš arčiau pažinti vietovę, jos žmones. Pasidalinti įspūdžiais ir pasisemti žinių, pabendrauti su kolegomis ir, žinoma, ramiai ir atsakingai rašyti, kurti nutolus nuo miesto šurmulio, buitinių rūpesčių, skubos.
Šis ežerų kraštas, nuo seno viliojo ne vieną keliautoją ir menininką nenusakomo grožio gamta, istorinėmis praeities apraiškomis ir asmenybėmis.
O čia, ant Saločio ežero kranto, vaikų rašytojai Justina Kapeckaitė – Šmaižienė, Daiva Molytė – Lukauskienė, Lina Itagaki, Marius Marcinkevičius ir kuratorius, menotyrininkas Juozapas Blažiūnas dalinosi ne tik įspūdžiais, bet ir patirtimi.
Rezidentus pasitiko ir globojo šio projekto iniciatorės, Molėtų rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos direktorė Nijolė Stančikienė ir jos pavaduotoja Austėja Jasaitienė.
Pirmasis susitikimas su skaitytojais įvyko jaukioje Alantos gimnazijoje.
Penkiasdešimties pradinių klasių moksleivių ir jų ugdytojų auditorija buvo nusiteikusi pozityviai. Jiems istoriją apie miestą, stūksantį dykvietės viduryje, po kupolu, iš knygos „Tyroji Aušra“, perskaitė Justina Kapeckaitė. Kaip pajūryje surasti gintarą po audros, kaip sukurti papuošalą, kokios yra gydomosios gintaro savybės, pasakojo Daiva Molytė-Lukauskienė. Visa tai ji iliustravo ir surašė į knygą „Kaip kiras gintarus rinko“. Marius Marcinkevičius ne tik pristatė savo ir Linos Itagaki nupieštą knygą „Mergaitė su šautuvu“, jis kalbėjo apie partizanus, atskleidė daugybę paslapčių, padedančių išlikti, išgyventi miško tankmėje. Jam talkino Juozapas Blažiūnas. Praktinės užduotys tapo tikru iššūkiu ne vienam moksleiviui, aktyviai įsijungusiam į veiklą. Alantos gimnazijos bibliotekininkė Zenė Kildišienė apdovanojo rašytojus savo sodyboje išaugintais baltųjų bijūnų žiedais. Po renginio gimnazijoje rašytojai aplankė Alantos dvarą ir jo ekspoziciją. Molėtų krašto panorama gėrėjosi nuo aukšto bokšto.
Kitas, ne mažiau įspūdingas susitikimas su jaunaisiais skaitytojais, įvyko Molėtų viešojoje bibliotekoje. Čia rezidencijos dalyviai susitiko su Molėtų pradinės mokyklos moksleiviais, mokytojais ir tėveliais.
Netikėti atradimai ir susitikimai neretai tampa įkvėpimo šaltiniu. Ieškoti ir surasti, aprašyti visa tai, kas domina, jaudina, ypač, jeigu šiame krašte esi pirmą kartą, norisi pakeliauti ne turistų numintais, bet dar nematytais takais. Stebėti gamtą, girdėti paukščius, regėti vandens paviršiumi tolstančią valtį, ar virš pievos skrendantį gervių būrį, ramiai vaikštinėjantį gandrą ir Saločio ežere žydinčias geltonas lelijas – tikras atradimų džiaugsmas. Tereikia tik žvilgtelt per langą ir išeit į kiemą. Sėst į valtį ir irtis tolyn, į kitą krantą.
– Čia pas mus laukinė gamta, – kalbėjo sodybos savininkė ponia Daiva, rodydama gėlyno link, kur augo rožės, ajerai, japoniškas gluosnis. – Gerai, kad jūs čia esate, atėję iš miško stirnos gėlių pumpurų nenuės, – pasiguodė.
O rašytojai, paragavę gardžių, vaišingų šeimininkų iškeptų bulvinių blynų, pasinėrė į kūrybinius darbus. Ir ko tik nenutiko šiose erdvėse.
Paukščiai giedojo nuo aušros iki sutemų, po kiemą varlinėdamas vaikštinėjo gandras, prie lieptelio atplaukė drąsioji antis. Nepatikėsite, bet visos gamtos gėrybės užpildė alkaną mūsų egzistenciją šioje vienatvėje. Baltagalviai baravykai, vos įžengus į mišką, prašėsi išraunami. Lydeka užkibo ant aistringo žvejo, rašytojo, gydytojo Mariaus Marcinkevičiaus kabliuko. O iliustruojamos naujos knygos herojai smalsiai dairėsi iš Linos Itagaki piešinių. Energingasis stovyklos kuratorius Juozapas Blažiūnas mįslingai šypsojosi, stebėdamas ir stebindamas kūrėjus galimybe pamatyti neatrastą Molėtų krašto grožį. Greitai prabėgo ne tik popietė, besižvalgant po apylinkes, Balninkų bažnyčią ir Vienuolyno muziejų Videniškėse, bet ir rezidencijų savaitė.
Fotografavo Daiva Molytė-Lukauskienė