MENO BANGŲ rezidencija KULTŪRA IR GAMTA baigėsi. 2021 metų birželio 15-25 dienomis Ignalinoje gyveno, kūrė grupė menininkų ir kultūros darbuotojų iš visos Lietuvos. Mus rėmė Lietuvos kultūros taryba, o mūsų partnerė, kaip jau įprasta, Ignalinos viešoji biblioteka. Apsistojome kaimo turizmo sodyboje SAULĖTEKIS – vietoje, kurią pamilome ankstesnių rezidencijų metu. .
MENO BANGOS jaučiasi praturtėjusios ir praturtinusios kitus. Beveik kiekvieną dieną vyko susitikimai su krašto bendruomenėmis ne tik Ignalinoje, bet ir Palūšėje, Linkmenyse, Grybėnuose, Didžiasalyje, Ceikiniuose.
Uoliausiais keliautojais po kaimus ir literatūros skleidėjais tapo šiaulietė aktorė Lina Bocytė Garbačiauskienė, vilniečiai poetai Alvydas Valenta bei Ramunė Brundzaitė, ignalinietė prozininkė Gintarė Adomaitytė. Linkmenyse kartu su jais savo kūrybą skaitė bei įdomius klausimus apie dabarties meną kėlė ir gamtininkas ignalinietis Bronius Šablevičius.

Poetai Ramunė Brundzaitė, Alvydas Valenta, aktorė Lina Bocytė, gamtininkas literatas Bronius Šablevičius. Meno bangų archyvo nuotrauka
Bene daugiausia lankytojų Saulėtekio sodyboje sulaukė šiaulietis tapytojas Ričardas Garbačiauskas. Juk įdomu, kaip menininkas dirba, dar įdomiau – kaip pasakoja apie savo kūrybą. Jo asmeninę parodą ,,Nerimo parafrazės“ Ignalinos bibliotekoje pristatė menotyrininkė dr. Dalia Kartajienė. Jai teko ir kitas prasmingas darbas: Aukštaitijos nacionalinio parko lankytojų centre aptarti Vilijos Visockienės ir Genadijaus Kovaliovo knygą ,,Sartų haiku“ bei to paties pavadinimo Gintauto Kažemėko filmą. Šiame renginyje, kartu su Genadijumi ir Gintautu, dalyvavo ir Dusetų kultūros fondo atstovės Dalia Klimkaitė bei Lina Brogaitė Kažemėkienė.
Kompozitoriai vilniečiai Marija Paškevičiūtė ir Mindaugas Urbaitis Ignalinos viešojoje bibliotekoje ir žavėjo, ir stulbino, demonstruodami savo kūrybą – fragmentus iš baletų ,,Procesas“ ir ,,Dienos, minutės“ bei pasakodami apie kūrybinius impulsus. Jie tapo vedliais tiems žiūrovams ir klausytojams, kuriems šiuolaikinis menas kol kas dar svetimas ar mažiau pažįstamas.
SAULĖTEKIO sodyboje, jaukioje kamerinėje aplinkoje, klausėmės poezijos. Vyko Alvydo Valentos knygos ,,Prierašai neegzistuojančioms Iliados ir Odisėjos iliustracijoms“ pristatymas. Eiles skaitė pats autorius bei aktorė Lina Bocytė Garbačiauskienė. ,,Paprasta ir didinga“ – taip šią knygą apibūdino pirmosios mūsų rezidencijos, vykusios praėjusią vasarą, narė, keramikė ignalinietė Aldona Jakubovskienė.
Tiesą sakant, tuos du žodžius – paprasta ir didinga – galima taikyti ir visai rezidencijai, kiekvienam jos renginiui, visų dalyvių kūrybai.
Kūrybinių veiklų kuratorė Janina Vileikienė iš Lietuvos aklųjų bibliotekos svečiavosi pas koleges – Ignalinos viešosios bibliotekos darbuotojas. Jos seminaras ,,Žodžio galia“ atskleidė knygų įvairovę – daug kalbėta apie garsines knygas, jų pritaikymą tiems, kurie turi regėjimo negalią ar patiria kitokių skaitymo trikdžių. Šiuo metu Janina Vileikienė kartu su specialistų grupe kuria garsinį takelį žmonėms, netenkantiems atmintiems (LAB projektas ,,Skaitinių valandėlės“).
Trečioji MENO BANGŲ rezidencija, rengiama Ignalinoje, įsiminė neįtikėtina jos narių darna – o juk kai kurie susitiko pirmąjį kartą. Tikrai ne paskutinį. Saulėtekio sodyboje gimusias idėjas dar išgirsime, dar pamatysime, dar paskaitysime. Mūsų rezidentai narsiai atlaikė ir pragarišką karštį, ir neapsakomą liūtį. Kaip kitaip, juk ištvermė – bene esminis tikrų menininkų ir menininkių bruožas.
Ačiū bibliotekininkei Virginijai Mesropian ir gidui Edmundui Kilkui – jūs ištikimai buvote ten ir tada, kai jūsų pagalbos prireikdavo. Ačiū mums aplankiusiai ir atidžiai klausinėjusiai bei įdomias laidas parengusiai Lietuvos radijo KLASIKOS programos žurnalistei Almai Valantinienei.
Projekto lydere drąsiai galime vadinti aktorę Liną Bocytę Garbačiauskienę. Ji atskleidė aktorystės galias Palūšėje, skaitydama Vilijos Visockienės haiku. Vėliau Lina dalyvavo dar penkiuose (!!!) renginiuose, žavėdama publiką šiuolaikinės ir klasikinės poezijos traktuotėmis, darniai derindama tai, kas rūpėjo visoms rezidencijos narėms ir nariams: pagarbą praeičiai, dėmesį dabarčiai.
Marius Kraptavičius
Projektą menininkų rezidencija „Kultūra ir gamta“ remia
2 komentarai
Lenkiuosi didingam ir įkvepiančiam Aukštaitojos grožiui. Didžiuojuosi pažinusi puikius rezidencijos „Kultūra ir gamta” kūrėjus – mes buvom šauni komanda! Išskirtinis ačiū kuratoriams Gintatei Adomaitytei ir Mariui Kraptavičiui apglėbusiais rezidencijos dalyvius dėmesiu ir svetingumu, sudariusiais puikų mikroklimatą kurti, genetuoti ateities idėjas.
Ačiū organizatoriams Gintarei ir Mariui, ačiū visiems dalyviams. Tikrai buvo labai gera ir jauku, įdomu ir linksma. O jau ežero gražumas, žydinčių pievų svaigumas, neapsakomas dangaus platumas…