Rugpjūčio 6 d. Visaginas švęs 47-ąjį gimtadienį. Tačiau miestas ims ūžauti anksčiau: jau liepos 27 dieną prasideda Visagino erdvių festivalis – tarptautinių profesionaliųjų menų renginys. Jo programoje – klasika, šiuolaikinis menas, eksperimentinės formos, gatvės kultūra, džiazas, rokas, parodos, instaliacijos ir net Borisas Grebenščikovas.
Patikrinta kokybė: Frida Kahlo, žmogus iš Podolsko ir dešimties kasininkių opera
Liepos 30 d. Visagino kultūros centro „Draugystė“ scenoje pasirodys bene žinomiausias šalies šiuolaikinio šokio teatras – Kauno „Aura“. Šokio spektaklyje „Sužeistas elnias“, įkvėptame meksikietės dailininkės Fridos Kahlo to paties pavadinimo paveikslo, simbolizuojančio nusivylimą ir emocijas, kylančias iš fizinių kančių ir negailestingo likimo, šokėjai prancūzė Clara Giambino ir italas Ludovico Murgia įkūnija pačią F.Kahlo bei ilgametį jos gyvenimo palydovą Diego Riverą. Spektaklio kūrėjai tikisi: jų choreografiniai ieškojimai leis tapatintis su aistringus santykius puoselėjusia menininkų pora, pasisemti troškimo gyventi bei praturtinti savąjį „aš“.
Rugpjūčio 3 d. publika stebės absurdišką „Žmogaus iš Podolsko“ tardymo procesą, primenantį erudicijos testą ar psichoterapijos seansą. Daugpilio teatro (Latvija) spektaklio režisierius Georgijus Surkovas, vienas įdomiausių jaunųjų šių dienų Latvijos režisierių, siunčia žinutę „apie tai, kaip nepastebime mus supančio gyvenimo, praleidžiame jį. Tai pokalbis ne su policija, o su mumis pačiais. Tos mintys, kurios gali mus pakeisti, yra aštrios, stiprios, kartais šiurkščios. Kai savimi abejojame, galime keistis. Kai einame į kompromisą su savimi, nieko nepakeisime.“
Rugpjūčio 5 d. žiūrovų dėmesį kaustys dešimties kasininkių opera. Pirmajame Vaivos Grainytės, Linos Lapelytės ir Rugilės Barzdžiukaitės, vėliau spektakliu „Saulė ir jūra“ Venecijos bienalės „Aukso liūtą“ pelniusių kūrėjų, bendrame darbe „Geros dienos!“, atskleidžiami skirtingi kasininkių likimai, paprastai slepiami po dirbtinės šypsenos ir mechaniško aptarnavimo – „Laba diena!“, „Ačiū!“, „Geros dienos!“ – kauke.
Kasdienybėje nepastebimos, robotus primenančios pardavėjos scenoje tampa ryškiomis personomis. Opera atskleidžia kritišką požiūrį į kapitalizmą, tačiau su humoru, pasitelkus ironiją ir poeziją. Skirtingų kasininkių likimų mozaika susilieja į bendrą chorą – universalią poemą, teigiančią vartojimo malonumą.
Opera „Geros dienos!“– 2014 m. „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatė, apkeliavusi daugiau negu tris dešimtis tarptautinių festivalių bei scenų, pelniusi prizų.
Ukrainos menininkų kūryba
Liepos 28 d. Visagino erdvių festivalio programa skirta Ukrainos menininkų kūrybai. Bendradarbiaujant su Goethe’s institutu, Visagine pasirodys šokio trupė „Insha“ iš Kyjivo. Interaktyvus šokio spektaklis „Siena“ – tai choreografo Ilja Miroshnichenko ir garso menininko Heinali (Oleg Shpudeiko) bendras darbas. Spektaklyje iš įvairių perspektyvų tyrinėjamas sienos archetipas, traktuojant sieną kaip barjerą šokio ir muzikos sąlyčiui. Interaktyvaus paviršiaus ir modulinio sintezatoriaus pagalba šokėjai kuria muziką, o muzika savo ruožtu formuoja šokėjų judesius.
Po šokio spektaklio žiūrovai kelsis į kino salę, kurioje choreografas ir šokėjas Antonas Ovčinikovas pristatys karo metu gimusį šokio filmą „Monochrome“. Autorius teigia: „Analizuodamas, kaip pastaruoju metu suvokiau įvykius ir informaciją, galvoju, kad viskas nusidažė juodai arba baltai. Dingo pustoniai, žmonės tapo draugais arba priešais. Ieškojau pustonių, kad galėčiau grįžti į gyvenimą. Kartu tai tapo galimybe išsaugoti įsivaizduojamą pasaulio, esančio už gėrio ir blogio, suvokimą“. A. Ovčinikovas pristatys ir kitą karo meto kūrybą – eiles, kurias rašė kasdien nuo karo Ukrainoje pradžios.
Visagino baletas
Rugpjūčio 2 d. į gimtąjį Visaginą sugrįš keturi iš jo kilę baleto artistai: Lenkijos nacionalinio baleto solistė Margarita Simonova bei Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro artistai (LNOBT) Julija Turkina, Viktorija Frik ir Voicech Žuromskas. Grįš ne pasisvečiuoti, o šokti scenoje, baleto spektaklio „Einu namo“ pirmajame eskize. Choreografiją jiems kuria Aušra Krasauskaitė, įvairiais pastatymais pastaraisiais metais garsėjanti Valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ vyr. baletmeisterė, muziką – kompozitorė Silvija Miliūnaitė-Bliūdžiuvienė.
Kūrybinėje grupėje taip pat dalyvauja visaginietės dizainerė Sandra Matvejeva ir scenografė Jevgenija Cholodova, o visą spektaklio kūrimą, partneriaudamas su LNOBT, įgyvendina Visagino kultūros centras.
Pirmuoju Visagino baleto pastatymu siekiama pradėti profesionalią šios srities veiklą mieste.
Gatvės menas: atgimstanti apleista mokykla
Visagino erdvių festivalis įtraukia naujas miesto erdves, net tas, kurios iš pirmo žvilgsnio nepatrauklios. Vienas tokių objektų – apleista keturių aukštų mokykla (Draugystės g. 10). Liepos 29 d. čia startuos Visagos sienų fiesta, subursianti Vilniaus „Spray Way“ komandą ir iš Visagino kilusius iliustratorę Mariją Tiuriną, dizainerius Vladimirą Ionovą bei Bogdaną Katsiubą interpretuoti daugiatautiškumo temą. Greta esančiame amfiteatre liepos 29-rugpjūčio 7 d. bus galima išvysti V. Ionovo atlikto tyrimo „Menas ar vizualinis triukšmas?“ parodą. Nuo liepos 30 d. apleistos mokyklos languose bus eksponuojama Neringos Rekašiūtės fotografijų paroda „Atominė tapatybė“. Tikimasi, kad pastaroji mokykla taps nauja nestandartine ekspozijų erdve, o trečias mikrorajonas aktyviau įsijungs į kultūrinį Visagino tinklą.
Eksperimentinė kūryba ir autentiškos patirtys
Visagino erdvių festivalis manifestuoja atsivėrimą ir naujas jausmines patirtis. Rugpjūčio 2 d. Visagino kultūros centro salėje „Banga“ atsivers paauglių pasaulis. Vilniaus miesto šokio teatro „Low Air“ spektaklis „Me two / Savoj Krūvoj“ gimė iš „Low Air“ šokio mokyklos mokinių ir trupės choreografų noro sukurti spektaklį ir kalbėti apie paauglių pasaulį – ne suaugusių, o jaunimo kalba. Kūrybiniame procese tarp paauglių ir šokio teatro profesionalų išryškėjo intymios ir dažnu atveju „nepatogios“ istorijos, skirtingi požiūriai į jas, keliantys klausimus – o kur yra riba tarp dviejų kartų pasaulių, kodėl jautrūs pasakojimai lieka nutylėti ar neišgirsti? Ir kodėl nuolatos, kai tik pradedama pasakoti istorija ir pasigirsta tylus „man irgi taip buvo“, mes prarandame norą vienas kitą palaikyti?
Rugpjūčio 4 d. kalbėsime apie gyvenimą tamsoje, su cerebriniu paralyžiumi ar neįgaliojo vežimėlyje. „Pojūčių teatro“ ir Kauno miesto kamerinio teatro spektaklis „Supergalios“ – iki skausmo nuoširdus biografinis pokalbis su trimis supermoterimis: Irma, Ernesta ir Aiste. Merginos atskleis mums, neįdomiesiems, ką reiškia gyventi be vaizdo, judėti ratuose, kodėl šokti lengviau negu eiti.
Rugpjūčio 3 ir 5 d. tarptautinis 14 choreografų bei šokėjų iš Švedijos, Norvegijos, Suomijos, JK, Estijos, Latvijos ir Lietuvos susivienijimas pakvies į interaktyvią ekskursiją po Visagino kultūros centro pastatą „Sedulina“ (Vilties g. 5). Šokio performansu „RAZDEDAUCH“ brandūs šokio menininkai įrodo, kad šokis priklauso kiekvienam ir yra šventė nepaisant amžiaus.
Gala koncertas su Borisu Grebenščikovu
Šiųmetės Visagino miesto šventės gala koncerte, rugpjūčio 6 d. Santarvės aikštėje, pasirodys legendinis roko muzikantas Borisas Grebenščikovas, nuo pat pirmųjų karo Ukrainoje dienų atvirai pasmerkęs Rusijos politiką. B. Grebenščikovo pasirodymas Visagine šią vasarą bus vienintelis Lietuvoje.
Viešus festivalio renginius lydės ir edukaciniai renginiai – choreografų Virpi Juntti (Suomija), Olgos Žitluchinos (Latvija), A. Ovčinikovo (Ukraina) bei „Low Air“ šokio teatro kūrybinės šokio laboratorijos, viešos diskusijos bei aptarimai.
Festivalio programoje – ir Aleksandro Vasiljevo fondo nauja paroda, vokalinių grupių „Pipeline Vocal Project“ ir „Freedom’s Boombox“ iš JAV bei džiazo grupės „CinAmono“ iš Vilniaus koncertai, DJ Samanta pasirodymas.
Susipažinti su visa Visagino erdvių festivalio ir Visagino miesto šventės programa galima www.visaginokultura.lt
Festivalio rengėjas: Visagino kultūros centras
Festivalio rėmėjai: Visagino savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba
Festivalio partneriai: Goethe’s institutas, Britų taryba Lietuvoje, JAV ambasada, VšĮ Kino pavasaris, Aleksandro Vasiljevo fondas
Nuotraukos iš Visagino festivalio rengėjų archyvo