Aktualios muzikos festivalis „Gaida“ žada daug nuostabių akimirkų: Nacionalinės filharmonijos salėje spalio 26 dieną publika išgirs vienos garsiausių dabarties lietuvių kompozitorių Justės Janulytės kūrinio „Apnea“ premjerą Lietuvoje bei jaunosios kartos kūrėjos Silvijos Miliūnaitės pasaulinę premjerą violončelei ir orkestrui. Koncerte taip pat pasirodys žymus lietuvių violončelininkas Gleb Pyšniak, o Lietuvos kameriniam orkestrui diriguos bene ryškiausias jaunosios kartos lietuvių dirigentas, publikos numylėtinis Martynas Stakionis.
Spalio 26 dieną skambės ir virtuozo Gavrielio Lipkindo (Izraelis) violončelė. Koncerte pirmą kartą Lietuvoje išgirsime „Oskaro“ laimėtojo, įžymaus kinų kilmės JAV kompozitoriaus Tan Duno kūrinį „Crouching Tiger Concerto“ violončelei ir orkestrui. Kūrinys sukurtas pagal puikiai žinomo Ango Lee filmo „Sėlinantis tigras, tūnantis drakonas“ muziką, už kurią Tan Dunas ir pelnė „Oskaro” statulėlę.
Emigrantų iš Rusijos šeimoje gimęs, Izraelyje ir Nyderlanduose gyvenantis volončelės virtuozas Gavrielis Lipkindas koncertuoja prestižinėse pasaulio salėse su geriausiais orkestrais ir dirigentais bei griežia unikalia 1702 m. italų meistro Aloysiuso Michaelo Garani pagaminta violončele. Spaudoje vadinamas „violončelės Maveriku“ ir „provokuojančiu mąstytoju“ G. Lipkindas yra koncertavęs ir Vilniuje. Čia jo pasirodymai sulaukė publikos ovacijų išskirtinėse premjerose: Philipo Glasso Koncerte violončelei ir orkestrui „Naqoyqatsi“ (2014) ir Davido Lango „Concerto (World to Come)“ violončelei ir kameriniam orkestrui (2017). Spalio 26 d. jis pirmą kartą mūsų šalyje pagrieš Tan Duno „Sėlinančio tigro” koncertą („Crouching Tiger Concerto“).
Filmas „Sėlinantis tigras, tūnantis drakonas“ (angl. „Crouching Tiger Hidden Dragon“), kuriam Tan Dunas sukūrė garso takelį, publiką ir kritikus pakerėjo neįprasta Azijos kovos menų, vesterno ir gilių metaforų derme bei laimėjo net keletą „Oskarų“, tarp kurių buvo ir prestižinė statulėlė kompozitoriui.
Šio garso takelio pagrindu Tan Dunas sukūrė Koncertą violončelei ir orkestrui „Crouching Tiger Concerto“, inspiruotą violončelės garsenybės Yo-Yo Ma. Jam ir yra dedikuotas šis kūrinys. Yo-Yo Ma griežė kūrinio premjerą Londono Barbican centro festivalyje (jo meno vadovas tuomet buvo pats Tan Dunas).
Taip pat šiame koncerte nuskambės ir garsios lietuvių kompozitorės Justės Janulytės kūrinio „Apnea“ premjera Lietuvoje. Pasaulinė premjera įvyko prieš metus Lietuvos kultūros sezono Bavarijoje metu Viurcburge ir Miunchene. Kūrinį griežė Miuncheno kamerinis orkestras, diriguojamas Clemenso Schuldto – jis šį kūrinį pavadino įsiurbiančiu, „beveik hipnotišku“. Teigiama, kad kūrinio atlikimo metu publikos laukia kvapą gniaužiantis eksperimentas: styginių orkestro penkiolikos minučių griežimas be jokios cezūros, muzikantus ir klausytojus vedantis egzistencinės odisėjos keliais. Pasak autorės, „Apnea“ sukurta per pandemiją, kurios metu ji iš naujo atrado kvėpavimo reikšmę. „Tam didžia dalimi įkvėpė mintis apie panirimą į vandenį, kūno ribas išplečiantį ekstatišką veiksmą. Vanduo ir oras yra svarbiausi mūsų būties ir išgyvenimo elementai“, – sako J. Janulytė.
Kita lietuvių kompozitorė, jaunosios kartos kūrėja Silvija Miliūnaitė šiam koncertui sukūrė naują kūrinį violončelei ir orkestrui. Ši kūrėja nestokoja atlikėjiškos patirties ir jaučia pagarbą Vakarų muzikinei tradicijai. Pasak vienos muzikologės, Silvijos muzikos norėtųsi klausytis kelionėje ar stebint kino filmą – dėl ypatingo jos kūrybos gyvybingumo ir nuotykio jausmo. Jos kūrinius atlieka žinomi kolektyvai, kad ir „Kremerata Baltica“, o su vienu ryškiausių Lietuvos violončelininkų Glebu Pyšniaku, (jis atliks naujo kūrinio solinę partiją), kompozitorė bendradarbiauja ne pirmą kartą. G. Pyšniak yra koncertavęs Vienos „Musikverein“, Amsterdamo „Concertgebouw“, Rygos Didžiosios gildijos salėje, Lenkijos, Norvegijos, Portugalijos, Italijos, Švedijos, Danijos koncertų salėse bei visose svarbiausiose Lietuvos koncertų erdvėse. Pasak kritikų, nėra emocijos, kurios neperteiktų šis violončelės virtuozas. G. Pyšniakui yra tekę muzikuoti su Yo-Yo Ma, Mstislavu Rostropovičiumi, David Geringu, Philippe‘u Bary.
Pirmą kartą Lietuvoje – „Oskaro“ laureato Tan Duno kūrinys „Crouching Tiger Concerto“ su violončelės virtuozu Gavrieliu Lipkindu (Izraelis) bei Justės Janulytės ir Silvijos Miliūnaitės premjeros – spalio 26 d. Nacionalinėje filharmonijoje. Bilietus platina „Kakava.lt“. Europos festivalių laureatas, didžiausias aktualios muzikos forumas Baltijos šalyse – festivalis „Gaida 2022“ – rengiamas nuo spalio 20 iki lapkričio 6 d., sekite festivalio renginių programą tinklapyje www.gaida.lt. Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba, remia Vilniaus miesto savivaldybė.
Festivalis „Gaida 2022“ inf.