“Žvelgiu į Lietuvą” konkurso pabaiga: vaikystės prisiminimų dosnumas

Indrė Stonytė
Indrė Stonytė

Aš esu Indrė Stonytė. Visus savo aštuoniolika metų gyvenu Mažeikiuose, na, o Merkelio Račkausko gimnazijoje skaičiuoju paskutinius mėnesius, nes mokausi dvyliktoje klasėje. Rašymas dabar mano pagrindinis hobis, nes kurti man patinka tiesiog ir savo dienoraštyje. Rašymas šiuo metu netgi užgožia mano pomėgį ruošti maistą, o su jo gaminimu sieju ir būsimą profesiją.

Iš tiesų ir pati esu nustebinta savo tokio polinkio rašyti. Net nepagalvojau, kad galiu kurti, kol to greičiau už mane nesuprato mano lietuvių kalbos mokytoja. Kas gali būti geriau už atradimą to, apie ką net svajonėse nepagalvojau? O prie jų aš per dieną užtrunku kur kas daugiau laiko nei turėčiau.

Taip save apibūdina rašinių konkurso ,,Žvelgiu į Lietuvą“ nugalėtoja, Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos abiturientė Indrė Stonytė. Štai konkurso komisijos nario, Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto studento Vytauto Vyšniausko mintys apie Indrės rašinį ,,Niekada nesakyk niekada“.

,,Kaimo ir miesto dermę Indrė aptinka savyje. Gilūs vaikystės kaime prisiminimai ir miesčioniškas paauglystės maištas ilgainiui išaugina kultūrų bendrumo supratimą, atskleidžia unikalios, miesčioniško komfortabilumo eros dar nesunaikintos kaimiškos patirties grožį, prigimtinės artumos gamtai svarbą ir pagarbą šiek tiek  mistifikuotam arti tos gamtos gyvenančių senovinių  žmonių pasauliui, kuris kelia nevienaprasmius jausmus. Tekstas perpasakoja ne istoriją ar praeitį, o patirtį.“

Dvi antrąsias konkurso vietas pasidalijo abiturientė Julija Božičko iš Trakų r. Rūdiškių gimnazijos ir Lukas Arlauskas (Šilutės Vydūno gimnazija, I klasė).

Apie Julijos „Pašnekėjimus“ Vytautas Vyšniauskas rašo: ,,Jie įdomūs tuo, kad kiekvienas pokalbio fragmentas, šiuo atveju atstojantis pilną kūrinį, iš esmės išdistiliuoja po vieną nebanalią mintį“. Kita komisijos narė, VU Istorijos fakulteto studentė Milda Savickaitė teigia: „Įdomus rašinys. Netikėta forma.“

Lukui Arlauskui tenka itin šilti Mildos Savickaitės žodžiai: „Šiek tiek nuvalkiotas istorizmas jo tekste sugroja naujomis partitūromis. Neperspausta, nepergirta, nepersūdyta. Miela malonu. O pati kaip „viena koja istorikė“ likau sužavėta jaunojo rašytojo (juk  vis dėlto jis devintokas) žiniomis apie XVI amžiaus veikėjus. Asmeninė padėka Lukui nuo manęs“.

Trečiąją vietą pelniusi Ignalinos r. Didžiasalio „Ryto“ gimnazijos trečiaklasė Agnė Veličkaitė sulaukė itin palankaus Dalės Miknevičiūtės (Kupiškio Lauryno Gucevičiaus-Stuokos gimnazijos abiturientė) vertinimo: „Puiki mintis apie tobulumą. Įdomus vaikystės atsiminimas. Gana objektyviai vertina, lygina miesto ir Lietuvos pakraščio gyvenimą“.

Dar dvi trečiąsias vietas skiriame abiturientui Justinui Rukui (Ignalinos gimnazija) ir trečiaklasiui Erikui Jankūnui (Kauno „Saulės“ gimnazija).

„Be galo daug kritikos. Drąsu. Ir nauja…“ – taip apie Justino Ruko rašinį mano Milda Savickaitė. Apžvelgdama Eriko rašinį Dalė Miknevičiūtė teigia: ,,Turtingas žodynas. Remdamasis literatūra naudoja per daug ilgų citatų. Patriotiškas rašinys. Viskas į temą.“

Belieka pridurti, kad ir aš komisijoje dalyvavau, kaip dauguma jos narių pirmąją vietą skyriau Indrei Stonytei.

Kuo nuoširdžiausiai sveikinu MENO BANGŲ šešetuką. Tariu ačiū komisijos nariams – Jūs buvote atidūs ir nuoširdūs. Šilčiausi linkėjimai konkurso rėmėjams – leidyklai ,,Gelmės“, Lietuvos nacionalinei filharmonijai ir Lietuvos aklųjų bibliotekai.

Marius Kraptavičius

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *