,,Nusileidau iš kosmoso…“ Apie konkursus – Jaunųjų filologų ir ne tik

Rytas
Rytas

,,Nusileidau iš kosmoso…“

Apie konkursus – Jaunųjų filologų ir ne tik 

,,Nusileidau iš kosmoso“, – taip savo būseną Jaunųjų filologų konkurse prisimena rašytoja, literatūrologė Neringa Dangvydė. Jos mokyklinius kūrinius nagrinėjo Algimantas Zurba. Žymusis prozininkas alytiškei moksleivei atvirai prisipažino: fantastikos jis niekada nemėgo. Priešingai negu Neringa, jau tuomet fantastiką aistringai ir skaičiusi, ir rašiusi.

Tas konkursas vyko Palangoje, 1991-aisiais, vos po atkurtosios Nepriklausomybės. ,,Nepakartojamas įspūdis, – prisimena Neringa Dangvydė. ‒ Suvokiau, kad esu ne vienintelė, bandanti rašyti.“

Apdovanojimai, kurių tą kartą negavo, jai neatrodė itin svarbūs. Svarbiau tai, kad sutiko bendraamžių bendraminčių; kad su ja ir kitais bendravo jau suaugę ir subrendę, jau pripažinti literatai, kalbininkai.

Palangos konkurso atributika. Iš Neringos Dangvydės asmeninio archyvo
Palangos konkurso atributika. Iš Neringos Dangvydės asmeninio archyvo

Po keliolikos metų likimo valia Algimantas Zurba ir Neringa Dangvydė susitiko dar kartą. Šį kartą neakivaizdžiai. Literatūrologė Neringa rašė recenziją apie A. Zurbos knygą ,,Melnragės akmenys“. Prisimindama tuos abu ,,pasimatymus“, Neringa skaniai kvatojasi: „Nei jis mane žlugdė, nei aš jį“.

Neringos Dangvydės apdovanojimai atkeliavo gerokai vėliau. Jos kūrybinei biografijai dosnūs šie metai. Laimėtas recenzijų konkursas (smagu minėti, kad rašinį ,,Rebekos salų geografija“ publikavo menobangos.lt). O svarbiausia, svarbiausia… Trečiajame Nacionaliniame vaikų literatūros konkurse Dangvydės apysaka ,,Berniukas su žvaigžde kaktoje“ pelnė trečiąją vietą. Konkursą rengiantis fondas ,,Švieskime vaikus“ įsipareigojo jos apysaką išleisti jau šiais metais.

Taigi Neringa Dangvydė bus jau dviejų knygų autorė (pirmoji ‒ pasakų knyga ,,Gintarinė širdis“).

Jaunųjų filologų konkursas šiemet vyko Pasvalyje. Jau 48-asis…

Pasvalys. Panevėžio gatvė
Pasvalys. Panevėžio gatvė

Dalyvavo beveik šimtas moksleivių. Kas žino, ar ir jie jautėsi taip, kaip kadaise Neringa Dangvydė – tartum būtų iš kosmoso.

Šiokia tokia kosmonaute pradėdama bendrauti su publicistikos bei eseistikos sekcijos dalyviais jaučiasi šių eilučių autorė. Ir smalsu, ir smagu, ir baugu.

Baugu, kad mano ištartas reiklus žodis ir teliktų reiklus, o ne griežtas, ne piktas. Smagu, kad konkursui atrinkti rašiniai įtaigūs, saviti. Smalsu, kas jie, tie žmonės, kurie galbūt (to linkiu, to labai noriu) ilgainiui įsilies į literatų pasaulį ir… ką gali žinoti, imsis reikliai vertinti mūsų, komisijos narių, kūrinius.

Suprantama, kad ne apdovanojimai svarbiausia, bet vis tiek smagu minėti: juos įvairiose sekcijose pelnė net penki svetainės menobangos.lt autoriai: Gabrielius Zaveckas (Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazija), Salvija Stončiūtė (Klaipėdos Vydūno gimnazija), Viktorija Jokubauskaitė (Palangos senoji gimnazija), Kamilė Bliūdžiūtė (Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazija), Aušrinė Kurgonaitė (Garliavos Jonučių gimnazija).

Filosofas, ,,Naujosios Romuvos“ redaktorius, ,,Pašvaistės“ kuratorius Andrius Konickis ir šių eilučių autorė šiuo metu draugiškai dalijasi autorius ir jų tekstus: labai norime, kad konkurso dalyviai būtų publikuoti, kad jų rašymus paskaitytų kuo daugiau žmonių.

Pašto dėžutės Pasvalyje
Pašto dėžutės Pasvalyje

Būtina kelis šiltus žodžius parašyti apie ,,Pašvaistės“ autorę Kamilę Čelutkaitę (Vilniaus licėjus) – vienintelę, dalyvavusią net trijose konkurso sekcijose: poezijos, literatūros kritikos, publicistikos bei eseistikos, pelniusią du apdovanojimus. Ir pernai, ir šiemet džiaugiausi jos rašiniais apie dabartinį meną – apie tą, kurį ne taip jau lengva suvokti, pamėgti, vertinti.

Apie ką rašė kiti publicistikos bei eseistikos sekcijos dalyviai?

,,Apie mišką, uogas ir ne tik…“ (Gintarė Vydmantaitė, Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazija), apie poetą Leonardą Andriekų (Ugnė Sungailaitė, Kretingos Pranciškonų gimnazija), apie rašytoją Neringą Vaitkutę (Jelena Ivanova, Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazija).

Pasvalio vaizdai
Pasvalio vaizdai

Po miesto gatves klajoja atidus stebėtojas Adomas Vasiliauskas (Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazija), knygnešiais domisi Matas Vaitiekūnas (Radviliškio Lizdeikos gimnazija), menų įkvėptos pasakojimus rašo Neda Letukytė (Rokiškio Juozo Tumo-Vaižganto gimnazija) ir Dominyka Balaišytė (Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazija), Kretingos ir kretingiškių istorijon žvelgia Eglė Dirmeitytė (Pranciškonų gimnazija).

Daugybės šiltų žodžių nusipelnė Pasvalys ir svetingieji jo gyventojai. Lėvens ir Svalios pakrantės, palei jas vingiuojančios jaukios gatvelės, tiltų ir tiltukų įvairovė  traukė eiti kur akys mato, kur kojos veda. Kad per ilgai neklajotume nežinia kur, mums siūlė keliones į Joniškėlį, į Krinčiną, į Raubonių vandens malūną. Stebėjome Pasvalio kultūros centro jaunimo dramos studijos spektaklį – ,,Baidyklę“ pagal V. Železnikovo apysaką, šokome vakaronėje, dalyvavome kūrybos skaitymuose muziejuje.

Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia
Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia
Lėvuo
Lėvuo
Per Krinčiną teka Jiesmuo
Per Krinčiną teka Jiesmuo

O kitais metais… Lyg gandas, lyg teisybė, lyg svajonė.

Kitais metais, ko gero, mus kvies Palanga. Ji to verta: iš jos, o kitaip tariant ‒ iš nedidelio miestelio, iš vienintelės jo gimnazijos į šių metų konkursą atkeliavo net šeši filologai.

Gintarė Adomaitytė

Ričardo Šileikos nuotraukos

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *