Iš režisierės užrašų

Iš režisierės užrašų

Milda Savickaitė

      Vilniaus universitetas garsėja savo ilgaamžėmis tradicijomis. Kiekvienas fakultetas išsiskiria savo studijų programa bei studentų atstovybių organizuojamomis kasmetinėmis fakultetų dienomis. Tai savaitė, kuomet kiekvienas fakultetas apdovanoja mus renginių gausa, taip suteikdamas dar daugiau  žinių apie fakulteto bendruomenės nuotaikas bei į viešumą keliamus klausimus, džiaugsmus ir gal kartais… skaudulius.       Vienas didžiausių Lietuvos studentų organizuojamų renginių – tai Matematikos ir informatikos fakulteto dienų baigiamoji šventė – MIDI Roko opera, šiemet skaičiuojanti  jau penkioliktuosius savo gyvavimo metus.

Roko opera
Roko opera
Roko opera
Roko opera

Roko opera keli metai iš eilės vyksta Teatro arenoje, o su studentais išvien dirba ir profesionalų komanda (tokios įmonės kaip „Mex pro“ ir pan.). Tai bene vienintelis renginys, kuriam ruošiamasi visus metus (nes šiemet dienos vyksta gegužės mėnesio pabaigoje).       Pirmieji atgarsiai apie MIDI Roko operą pasigirsta jau rudenį – kada vyksta vokalistų, muzikantų, šokėjų ir aktorių atrankos. Tai maži renginukai, sulaukiantys tikrai didelio dėmesio (ne vien tik studentų, ir ne vien tik Matematikos ir informatikos fakulteto studentų – MIDI Roko opera atvira kiekvienam norinčiam). Aš, kaip šiųmetės MIDI Roko operos’14 režisierė, noriu pasidalinti praėjusių atrankų saldžiais trupinėliais.
Taigi, kaip dažniausiai ir būna – iki matomo renginio darbai jau pradeda virti gerokai anksčiau. Taip buvo ir šįkart – ilgai ilgai gvildenome klausimus apie ką gi kalbės šiųmetė roko opera. Rudenėlio pradžioje projekto vadovas Tadas Paplauskas surinko savo darbo grupę (t.y. žmones, kurie atsakingi už roko operoje dalyvausiančių ir spindėsiančių žmonių surinkimą).

Tada pradėjome svarstyti ko tikimės iš dabartinės roko operos, kuo ji skirsis nuo visų kitų buvusių ir svarbiausią dalyką – scenarijaus temą. O juk niekada niekas neateina lengvai… Scenarijų rašėme aš ir Tomas Riklius – daug variantų išbandėme, išgalvojome ir išlipdėme suradę tą vienintelį… Kurio, deja,  iki operos premjeros negaliu atskleisti (tokios jau tradicijos). Parašius scenarijų tapo aišku, kokių ir kiek žmonių reikės (vokalistai, aktoriai, libretai, PR, šokėjai, muzikantai, dekoras, kostiumai). Ir pagaliau pagaliau pagaliau! MIDI roko operos’14 šokėjų ir aktorių atranka įvyko lapkričio 6 dieną, o vokalistų ir muzikantų – lapkričio 5 dieną Matematikos ir informatikos fakulteto didžiausioje auditorijoje (beje, joje mifiečiai turi net ir fortepijoną).

Į vokalo ir muzikantų atrankas atėjo daug ir įvairių žmonių… Komisija tikrai turėjo iš ko rinktis. O viskas vyko paprastai – kviečiami pagal sąrašą kiekvienas rodė tai, ką moka geriausio (nors priėmėme ir nesiregistravusius – juk jaunai sielai draudžiama sakyti ne). Vokalistai dainavo pasirinktas dainas, muzikantai grojo pasirinktus kūrinius. Tik labai gaila, kad kaip ir visur – vyrų mažoka buvo. Na o kitą dieną įvyko nedidelis nemalonus siurprizas, nes į šokėjų ir aktorių atrankas atėjo tikrai mažai žmonių… Bet vadovai ir komisijos nariai surado išeitį kaip originaliai išsisukti iš padėties – pavyzdžiui aktorių atrankoje dalyvavo tik keletas žmonių, bet atranka baigėsi tuo, jog susirinkusieji atsistoję skandavo AČIŪ, mat ekspromtu suorganizuotos naujos dalyvių komandos ir užduotys –  improvizacijos visus išjudino ir nuteikė šventiškai. Buvo daug juoko, tik gaila, kad mažai dalyvių…

Aktoriai turėjo suvaidinti trumpą etiudą be žodžių pasirinktomis temomis (neilgiau 3 min.). Štai temos: „Kolumbo pirmieji žingsniai Amerikoje“ arba  „Kai laimėjau milijoną“. O šokėjai šoko namuose pasiruoštą trumpą kompoziciją pagal sau artimą muziką.

Pasibaigus pirmosioms atrankoms po kelių savaičių vyko antrosios – aktoriai  improvizavo, kalbėjosi su režisiere (t.y. manimi) individualiai, vokalistai dainavo vieną dainą iš jiems pateikto sąrašo, tada jau – ir MIDI himną. Šauniai padainavę dar turėjo ir truputį pavaidinti. Na o šokėjams buvo leidžiama muzika (nuo roko iki elektroninės), ją turėjo iliustruoti kaip sugeba, o po to sekė trumpo šokio statymas vietoje.

Kiti vadovai pasakojo kaip jie subūrė savo komandas – sakė, jog buvo neskausminga, nes anketas pildo itin motyvuoti ir gabūs jaunuoliai. Labai smagu sulaukti norinčių ir galinčių kurti.

Pagaliau, per ilgas kančias, pirmąją gruodžio savaitę buvo patvirtinti penki vokalistai (trys merginos ir du vaikinai). Asmeniškai aš, režiserė, labai laukiau repeticijų pradžios (pirmasis vasario savaitgalis, po žiemos sesijos). Nes tai naujas kūrybinis etapas tiek man, tiek visiems, kurie kurs šiųmetę roko operą. Ypač didelė ir neįkainuojama patirtis laukia dirbančių  scenoje – nes tai bus ne vien tik fizinis, bet kartu ir vidinis žmonių tobulėjimas (noriu į šią roko operą įlieti daugiau empirinio darbo metodų).      O dabar noriu iš atsiminimų sugrįžti į šiandieną – repeticijos vyksta pilnu tempu. Scenos žmonės: vokalistai, aktoriai, šokėjai per savaitę dirba (kartu sudėjus visas individualias ir bendras repeticijas) beveik dešimt valandų. Ritmo ir aranžuočių grupės jau baigia sugroti visus kūrinius, vyksta pirmieji kostiumų matavimai, jau gabenamos į repeticijas pirmosios dekoracijos, o libretai jau suteikė „balsą ir mintis“ vokalistams. Kovo 22 dieną vyko repeticijų mediumas – ir šia gražia proga mus aplankė ir savo scenine patirtimi pasidalino Vaidas Baumila. O mediumas, man, kaip režisierei yra labai džiugu, bet kartu ir labai baisu – pusė kelio nueita, laiko lieka vis mažiau. Stiprybės, stiprybės ir dar daugiau fantazijos man ir mums!      Premjera įvyks Teatro arenoje gegužės 17dieną, šeštadienį. Labai laukiame visų, nes tai studentų idėjinis renginys – neprofesionalai bando sukurti tikrai galingą ir įsimintiną reginį. Ateikit ir palaikykit mus – kiekvienas paskatinamasis žodis yra didelė jėga tobulėjant.

O tuos, kurie neišdrįso šiemet dalvyauti – labai labai raginu ateiti kitais metais! Nes mums reikia kuriančių ir inovatyvių žmonių. Jei scenos bijote – pažadu, tikrai susidraugausit su ja. O jei ji jums sava – pasidalinkit savo gabumais su visais.      Darkart kviečiu bei raginu ateiti į premjerą gegužės 17 dieną (daugiau informacijos interente adresu www.rokooperos.midi.lt, abra ieškokite mūsų socialiniame tinkle www.facebook.com paieškos laukelyje įvedę Midi roko operos) ir į kitų metų roko operos atrankas!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *